Τράπεζα Θεμάτων

www.trapeza-thematon.gr

Τύπος Σχολείου: Γενικό Λύκειο Τάξη: Α' Λυκείου
Μάθημα: Φυσική Θέμα: 4
Κωδικός Θέματος: 11647 Ύλη:
Τύπος Σχολείου: Γενικό Λύκειο
Τάξη: Α' Λυκείου
Μάθημα: Φυσική
Θέμα: 4
Κωδικός Θέματος: 11647
Ύλη:
Τελευταία Ενημέρωση: 15-Απρ-2024

ΘΕΜΑ Δ
Ένας κύβος μάζας 10kg ολισθαίνει πάνω σε λείο δάπεδο με σταθερή ταχύτητα, μέτρου υ0=3m/s, κατά μήκος μιας ευθείας που ταυτίζεται με τον οριζόντιο άξονα xx. Τη χρονική στιγμή t=0s όπου ο κύβος διέρχεται από τη θέση x=0m του άξονα κινούμενος προς τη θετική φορά αρχίζει να ασκείται σε αυτόν οριζόντια δύναμη F ίδιας κατεύθυνσης με την ταχύτητα. Το μέτρο της δύναμης μεταβάλλεται με την θέση x του κύβου, σύμφωνα με την σχέση F=10x όπου (F σε Ν και x σε m). Τη χρονική στιγμή που ο κύβος διέρχεται από τη θέση x=4 m η δύναμη F παύει να ασκείται. Αμέσως μετά την κατάργηση της F ο κύβος εισέρχεται σε τραχύ οριζόντιο δάπεδο, μέχρι να σταματήσει να κινείται. Η κίνηση στο τραχύ δάπεδο διαρκεί χρόνο ίσο με 2,5s. Δίνεται η επιτάχυνση της βαρύτητας, g=10ms2.

Δ1) Να υπολογίσετε το μέτρο της επιτάχυνσης του κύβου στη θέση x=2 m.
Μονάδες 5

Δ2) Να κατασκευάσετε το διάγραμμα του μέτρου της δύναμης F σε συνάρτηση με τη θέση x για τη μετατόπιση από 04 m. Στη συνέχεια να υπολογίσετε την ενέργεια που μεταφέρθηκε στον κύβο, μέσω του έργου της δύναμης F, κατά τη διάρκεια της μετατόπισης του κύβου από τη θέση x=0 m έως τη θέση x=4 m.
Μονάδες 7

Δ3) Να υπολογίσετε το μέτρο της ταχύτητας του κύβου στη θέση x=4 m.
Μονάδες 6

Δ4) Να υπολογίσετε το συντελεστή τριβής ολίσθησης μεταξύ κύβου-δαπέδου στο τραχύ δάπεδο.
Μονάδες 7


Απάντηση Θέματος:

Ενδεικτική λύση
Δ1) Στη θέση x=2 m η δύναμη έχει μέτρο F=102=20 N και θετική φορά. Εφαρμόζοντας το 2ο νόμο του Newton υπολογίζεται η επιτάχυνση του κύβου στο λείο δάπεδο:

F=ma α=Fm α=2ms2

Δ2) Το εμβαδό που περικλείεται από τη γραφική παράσταση δύναμης θέσης (F=f(x)) και του άξονα των θέσεων, είναι αριθμητικά ίσο με το έργο της δύναμης F μέσω του οποίου προσφέρεται ενέργεια στο κιβώτιο:

WF=4042 WF=80 J

Δ3) Εφαρμόζουμε το Θεώρημα Μεταβολής της Κινητικής Ενέργειας – Έργου (ΘΜΚΕ) από τη θέση x=0 έως τη θέση x=4 m:

ΚτελΚαρχ=WF 12mυ212mυ02=WF υ=5ms

Δ4) Αρχικά υπολογίζουμε την επιβράδυνση στο τραχύ δάπεδο όπου στον κύβο ασκούνται οι δυνάμεις που απεικονίζονται στο σχήμα:

α=ΔυΔt α=052,5ms2 α=2ms2

Στη συνέχεια εφαρμόζουμε τον 1ο νόμο του Newton στον κατακόρυφο άξονα:

ΣFψ=0 Ν=mg Ν=100Ν

Και τον 2ο νόμο του Newton στον οριζόντιο άξονα λαμβάνοντας ως θετική τη φορά της επιβράδυνσης:

Τ=ma Τ=20Ν

Άρα Τ=μΝμ=0,2

Το θέμα προέρχεται και αντλήθηκε από την πλατφόρμα της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας που αναπτύχθηκε (MIS5070818-Tράπεζα θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, Γενικό Λύκειο-ΕΠΑΛ) και είναι διαδικτυακά στο δικτυακό τόπο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) στη διεύθυνση (http://iep.edu.gr/el/trapeza-thematon-arxiki-selida).